top of page

Meist

Tallinna Ülikooli kultuurikollektiivina tegutsevasse rahvatantsuansamblisse Soveldaja kuuluvad peaasjalikult tudengitest tantsuhuvilised. Soveldaja peab end uhkusega noorte ja nooruse ansambliks, kes ei kavatse aja jooksul närtsida ega vananeda, vaid hoopis kasvada ja areneda. Ansambli repertuaari ja esitusviisi iseloomustab särtsakus, nooruslik energia ning loovus.

Soveldaja tantsijaskonda kuulub kuus rühma: kaks kogenud ja eriti osavatest tantsijatest koosnevat segarühma, kaks energiast tulvil nooremat segarühma ning kaks lõbusat ja kirjut naisrühma. 

2022. aasta sügisel pandi alus Soveldaja tantsuklubile ja sellega ka pillirühmale. Peale selle tegutsevad ansamblis nii spordi- kui käsitööklubi, viimases saavad liikmed anda panuse oma rahvariiete täiendamisse.

Soveldaja kunstiline juht on Elo Unt ja

kaasjuhendajad David Truusa ja Markus Pärna

IMG_5099-2.jpg
IMG_0405.JPG
IMG_3307.jpg

Esinemised

Soveldaja on aktiivne kollektiiv, kes armastab esinemas käia ja erinevatel tantsuüritustel kaasa lüüa. Ansambel on hästi esindatud nii üldtantsupidudel, naiste ja meeste tantsupidudel kui ka üliõpilaste laulu- ja tantsupidudel Gaudeamus. Peale selle võtab Soveldaja osa erinevatest Eesti Rahvatantsuansamblite Liidu üritustest, olgu nendeks siis kontserdid, konkursid või muud toredad esinemised. Väga hea meelega tantsitakse ka väiksematel lavadel, näiteks on ansambel juba aastaid Kuusalu mailaadal ja Eesti Vabaõhumuuseumi üritustel publikut rõõmustanud.

 

Tantsuansambel võtab hea meelega ka teiste kollektiividega mõõtu, osaledes nii uute tantsude konkurssidel kui ka rühmadevahelistel võistutantsimistel. 

Igal aastal püüab Soveldaja väisata ka välismaiseid folkloorifestivale. Käidud on näiteks Soomes, Portugalis, Prantsusmaal, Saksamaal, Šotimaal, Itaalias, Sloveenias ja Poolas.

Ajalugu

Tallinna Ülikooli rahvatantsuansambel Soveldaja alustas tegevusega 1980ndate keskpaigas legendaarse Mait Agu eestvedamisel. Ansambli nimi püüab sageli tähelepanu: see on tuletatud vähetuntud tegusõnast „soveldama”, mis tähendab loomist, seadmist ja kujundamist.

Üks esimesi tantsuloojaid ja -kogujaid Anna Raudkats tavatses oma tantsuseadete alla kirjutada „soveldanud A. Raudkats“. 


soveldama ‹tegusõna› 
täpseks, sobivaks lihvima


Kõik Soveldaja juhid on olnud viljakad tantsuloojad. Varasematel aastatel moodustasid suure osa ansambli repertuaarist Helen Reimandi autoritantsud. Praeguse ansambli kunstilise juhi  Elo Undi loomingut kirjeldatakse kui energilist, värsket, kelmikat ja vaba. Koreograafiad on tantsijatele kaasahaaravad ja väljakutsuvad.
Ansamblile on tantse loonud ka Leaanika Parra, Indrek Kornel, David Truusa ja Roosmarii Sarapuu. 

1985

MAIT AGU LOOB ESIMESE SOVELDAJA RÜHMA

Mait Agu oli toonase Eduard Vilde nimelise Tallinna Pedagoogilise Instituudi õppejõud. Esimeses Soveldaja rühmas tantsisid vaid toonased tantsutudengid.

1985

ANGELA ARRASTE LOOB TEISE SOVELDAJA RÜHMA

Tunnustatud tantsujuhi ja eesti tantsu õppejõu
Angela Arraste juhendamisel hakkas tegutsema teine Soveldaja rühm, mis oli mõeldud eelkõige hobitantsijatele.

2006-2014

SOVELDAJA KUNSTILINE JUHT ON HELEN REIMAND

Aastatel 2006-2014 tantsis Soveldaja Helen Reimandi kindla ja loova käe all.

2013

HELEN REIMAND LOOB ESIMESE SOVELDAJA NAISRÜHMA

Seni vaid segarühmadest koosnevasse ansamblisse lõi Helen Reimand ka esimese naisrühma.

2014-2015

SEGARÜHMI JUHENDAB INDREK KORNEL JA NAISRÜHMA LEAANIKA PARRA

2015 sügis-...

SOVELDAJA KUNSTILINE JUHT ON ELO UNT

Praegune juhendaja Elo Unt on tuntud eesti koreograaf ja tantsuõpetaja, kes on aastatega loonud Soveldajale hulganisti tantse ja seadeid, andes sellega ansamblile unikaalse näo.

2018

SOVELDAJAL ON NELI RAHVATANTSURÜHMA

Ansamblis on kolm segarühma ja üks naisrühm.

2019

ANSAMBLI KAASTREENERINA LIITUB DAVID TRUUSA

David Truusa lõpetas Tallinna Ülikooli koreograafia eriala 2023. aastal, ta juhendab ansambli noorimat segarühma.

2022

SOVELDAJA TÄHISTAB 35. TEGUTSEMISAASTAT KONTSERDIGA „TUULE TÕMME“

Kontserdil tantsis ansambel üksnes oma juhendajate Elo ja Davidi loomingut.

Soveldaja elu ja olu

Lisaks heale trennile ja sütitavale repertuaarile hindavad Soveldaja liikmed ansambli juures enim ühtekuuluvustunnet, hoolivust ja püüdu heade tulemuste poole. Tantsijaid motiveerib suurepärane seltskond, võimalus esitada uut ja värsket loomingut ning ühine armastus tantsu vastu. Soveldajas teatakse, et hästi toimiva rühma aluseks on tugevad omavahelised suhted ja neid arendatakse ning hoitakse erinevate ühisürituste abil, olgu selleks matkad, peod, üksteise esinemistel käimised jne.

 

Püsivaks traditsiooniks on saanud tutvumispidu hooaja alguses, sügismatk, jõulupidu, talvelaager, hooaja lõpupidu ja suvelaager. Igal tantsuhooajal toob ansambel lavalaudadele ka vähemalt kaks soolokontserti, et oma toetajatele ja sõpradele kauneid elamusi pakkuda.

IMG_5489-2 (1).jpg
bottom of page